london gigs
london gigs london gigs YOUR GUIDE TO THE BEST GIGS IN LONDON
GIG LISTINGS UPDATED EVERY WEEK
WITH GIG REVIEWS + PREVIEWS IN THE BLOG
london gigs
london gigs
london gigs london gigs blog london gigs festival guide london gigs venues london gigs record shops london gigs links london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs
london gigs london gigs
london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs

GIGS LISTED BELOW FEATURE IN OUR SPOTIFY PLAYLIST WHICH IS CONTINUOUSLY UPDATED AND LISTED IN

CHRONOLOGICAL ORDER. TICKETS CAN BE PURCHASED BY CLICKING THE PRICE TO THE RIGHT OF EACH LISTING
London gig listings

London gig listings

SAT 26TH ECHO LAKE + DIGNAN PORCH + GREAT YTENE + MORE SHACKLEWELL ARMS - E8
SAT 26TH GEORGE CLINTON & PARLIAMENT FUNKADELIC FORUM - NW5
SAT 26TH JACKMASTER + LOEFAH + SLIMZEE XOYO - EC2
SAT 26TH LES AMBASSADEURS: SALIF KEITA + MORE BARBICAN - EC1
SAT 26TH T WHEATLEY & J CANEPA + R MUSSON & S BERESFORD OTO PROJECT SPACE - E8
SAT 26TH WALTHAMSTOW GARDEN PARTY LLOYD PARK - E17
SUN 27TH ANTON HUNTER: ARTICLE 11 VORTEX - N16
SUN 27TH ROLAND RAMANAN TENTET CAFE OTO - E8
SUN 27TH TELEVISION SHEP BUSH EMPIRE - W12
SUN 27TH WALTHAMSTOW GARDEN PARTY LLOYD PARK - E17
MON 28TH ALEX NEILSON + RENEMA + STEIN + EDWARDS + N.E.W CAFE OTO - E8
MON 28TH DEAD RAT ORCHESTRA LONDON CANAL MUSEUM
MON 28TH ELLIOT GALVIN TRIO + BEN CORRIGAN'S LIGHT TREE VORTEX - N16
MON 28TH JONNY GREENWOOD + LCO SOLOIST ROUNDHOUSE - NW1
TUE 29TH A DAVIES + LAPELYTE/BOHMAN + BROWN/GAL + D TOOP CAFE OTO - E8
TUE 29TH BLUE PULLS ROUGH TRADE EAST - E1
TUE 29TH CHILLY GONZALES ROUNDHOUSE - NW1
TUE 29TH JONAH TOLCHIN ROUGH TRADE WEST
TUE 29TH MOGWAI KOKO - NW1
TUE 29TH SHIVER + MATTHEW BOURNE SYNTHESIZER SHOW VORTEX - N16
TUE 29TH THE UV RACE CORSICA STUDIOS - SE17
WED 30TH DREAM THEMES + JOANNE JOANNE BUFFALO BAR - N1
WED 30TH FAMY LEXINGTON - N1
WED 30TH FUNMI OLAWUMI VORTEX - N16
WED 30TH LAND OBSERVATIONS ROUGH TRADE EAST - E1
WED 30TH SONGHOY BLUES SERVANT JAZZ QUARTERS - N16
WED 30TH THE NIS + JOHN WALL + BEN HARPER CAFE OTO - E8
THU 31ST BOOGARINS SHACKLEWELL ARMS - E8
THU 31ST DARKSTAR (DJ) + AKKORD + PATTEN POWER LUNCHES - E8
THU 31ST FUNMI OLAWUMI VORTEX - N16
THU 31ST JONAH TOLCHIN WINDMILL - SW2
THU 31ST MDOU MOCTAR CAFE OTO - E8
THU 31ST MINNY POPS + SOLUS3 THE FORGE - NW1
THU 31ST NISSENNENMONDAI BIRTHDAYS - E5
TBC

London gig listings London gig listings

FRI 1ST BODY OF SOUND OTO PROJECT SPACE - E8
FRI 1ST GRANDMASTER FLASH BROOKLYN BOWL - SE10
FRI 1ST GUITAR WOLF 100 CLUB - W1
FRI 1ST SIR JOHN HOLT INDIGO2 - 2E10
FRI 1ST VISIONS PRE-PARTY: DAM FUNK + XXYYXX THE LAUNDRY - E8
SAT 2ND DIGNAN PORCH + THE PROPER ORNAMENTS + MORE WINDMILL - SW2
SAT 2ND GILES PETERSON + PEDESTRIAN + ROSKA SHAPES - E9
TBC
SAT 2ND LYNDI ORTEGA OSLO - E8
SAT 2ND RICHIE HAWTIN + MORE FABRIC - EC1
SAT 2ND SIR JOHN HOLT INDIGO2 - 2E10
SAT 2ND VISIONS FESTIVAL VARIOUS - EAST
SAT 2ND WOLF EYES CAF╔ OTO - E5
SUN 3RD PHIL MINTON AND VERYAN WESTON CAFE OTO - E8
MON 4TH XYLORIUS WHITE CAFE OTO - E8
TUE 5TH CHARLOTTE OC SEBRIGHT ARMS - E2
TUE 5TH WOLF EYES CAFE OTO - E8
WED 6TH ALVVAYS ROUGH TRADE EAST - E1
WED 6TH CONVERGE SCALA - N1
WED 6TH DINOSAUR JR BROOKLYN BOWL - SE10
WED 6TH MARTYRDOD SCALA - N1
WED 6TH THURSTON MOORE + J EDWARDS + A GOLEBIEWSKI (TRIO) CAFE OTO - E8
THU 7TH SHIT AND SHINE LEXINGTON - N1
THU 7TH THE WAILERS BROOKLYN BOWL, O2 - SE10
THU 7TH THURSTON MOORE + CASPAR BRÍTZMANN (DUO) CAFE OTO - E8
FRI 8TH DAVID CRONENBERG'S WIFE + PHOBOPHOBES + MORE WINDMILL - SW2
FRI 8TH DJ FOOD + TRANSPET + INCH-TIME + GRASSCUT + MORE OLYMPIC PARK
TBC
FRI 8TH FLAMINGODS LEXINGTON - N1
FRI 8TH MAX COOPER + SHUR-I-KAN BUSSEY BUILDING - SE15
FRI 8TH PLUMP DJS + HOSTAGE THE NEST - N16
FRI 8TH THE FACEMELTER: HIEROGLYPH + ARIYAH + YODEH BLACK HEART - NW1
SAT 9TH ACTION BEAT FT GW SOK + TRASH KIT + MORE LEXINGTON - N1
SAT 9TH BILL HALEY'S COMETS UNDER THE BRIDGE
SAT 9TH BLOW OUT! FESTIVAL - DAY ONE CAFE OTO - E8
SAT 9TH DAMIAN LAZARUS + GROOVE ARMADA (DJ) + MORE TOBACCO DOCK - E1
SAT 9TH MORKOBOT + PIGSX7 + ART OF BURNING WATER WINDMILL - SW2
SAT 9TH RICARDO VILLALOBOS + CRAIG RICHARDS + MORE FABRIC - EC1
SUN 10TH BLOW OUT! FESTIVAL - DAY TWO CAFE OTO - E8
WED 13TH DOLDRUMS UNDERBELLY
WED 13TH KILLING JOKE SCALA - N1
WED 13TH SLINT ELECTRIC BRIXTON - SW9
WED 13TH SLOW MAGIC BROOKLYN BOWL, O2 - SE10
WED 13TH STEVE REICH ROYAL ALBERT HALL - SW7
WED 13TH WILLIAM TYLER SEBRIGHT ARMS - E2
WED 13TH ZACHARY CALE + ALESSI'S ARK SLAUGHTERED LAMB - EC1
THU 14TH INC. OSLO - E8
THU 14TH MOONES HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 14TH THE BEATRIX PLAYERS + PHIL COSBY + MORE SLAUGHTERED LAMB - EC1
THU 14TH THE JULIE RUIN ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 14TH THE WAILERS BROOKLYN BOWL, O2 - SE10
FRI 15TH BODY OF SOUND OTO PROJECT SPACE - E8
FRI 15TH FACTORY FLOOR + MACHINEDRUM + DANIEL AVERY + MORE FABRIC - EC1
FRI 15TH JABERWOCKY EXCEL
FRI 15TH LORAH PIERRE + BLACK HEATH COVEN + BBBLOOD + MORE CAFE OTO - E8
FRI 15TH NEKO CASE + JEFFREY LEWIS UNION CHAPEL - N1
FRI 15TH OLAFUR ARNALDS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 15TH PINCH + JOKER + PREDITAH + MORE FIRE - SW8
SAT 16TH DERRICK MAY + A GUY CALLED GERALD KOKO - NW1
SAT 16TH EKOPLEKZ + ASTOR + PHANTOM CHIPS + ROSEN APIARY STUDIOS
SAT 16TH JABERWOCKY EXCEL
SAT 16TH JACKMASTER + JOY ORBISON XOYO - EC2
SAT 16TH PUBLIC SERVICE BROADCASTING + WE WERE EVERGREEN TRAM AND SOCIAL
TBC
SAT 16TH THE GROWLERS OSLO - E8
SUN 17TH DEAD KENNEDYS KOKO - NW1
SUN 17TH JOHN TILBURY & MAYA DUNIETZ - TWO PIANOS CAFE OTO - E8
SUN 17TH PROTOMARTYR + MICKEY GLOSS + MORE WINDMILL - SW2
MON 18TH DOMINIC LASH + D LAZARIDOU-CHATZIGOGA + P JULIAN CAFE OTO - E8
TUE 19TH JIMMY CLIFF CLAPHAM GRAND
TUE 19TH MEMORY DRAWINGS CAFE OTO - E8
TUE 19TH OTHER LIVES XOYO - EC2
TUE 19TH PROTOMARTYR + SAUNA YOUTH + FEATURE LEXINGTON - N1
WED 20TH CHRIS CORSANO + ILAN VOLKOV'S SUMMER STRINGS CAFE OTO - E8
WED 20TH JANES ADDICTION BRIXTON ACADEMY - SW9
WED 20TH TWIN SHADOW XOYO - EC2
THU 21ST CHRIS CORSANO + OKKYUNG LEE + MORE CAFE OTO - E8
THU 21ST GOLDFRAPP OLD ROYAL NAVAL COLLEGE
THU 21ST THE HIVES  
THU 21ST THIS IS THE KIT SOUTHBANK CENTRE
TBC
FRI 22ND ART BRUT TOOTING TRAM & SOCIAL
FRI 22ND CARL CRAIG + MATTHEW HERBERT + ZOMBY + MORE STUDIO SPACES - WAPPING
FRI 22ND CHRIS CORSANO + EVAN PARKER + JOHN EDWARDS CAFE OTO - E8
FRI 22ND IMOGEN HEAP'S REVERB ROUNDHOUSE - NW1
FRI 22ND THE MINX + CREATURE COMFORT WINDMILL - SW2
SAT 23RD CHRIS CORSANO + VIBRACATHEDRAL ORCHESTRA CAFE OTO - E8
SAT 23RD MARKLION + GALAXIANS + YOU MAN OLD BLUE LAST - EC2
SAT 23RD MATTHEW DEAR + COM TRUIS + MAR E + MORE STUDIO SPACES - WAPPING
SUN 24TH 2020 VISION DAY/NIGHT SHOREDITCH TUBE - E1
SUN 24TH DJ KOZE STUDIO 338
TBC
SUN 24TH IMOGEN HEAP'S REVERB ROUNDHOUSE - NW1
SUN 24TH ROBERT HOOD + SHACKLETON + BLAWAN + DVS1 + MORE STUDIO SPACES - WAPPING
SUN 24TH SW4: SIMIAN MOBILE DISCO CLAPHAM COMMON
MON 25TH COLLIE BUDDZ JAZZ CAFE - NW1
TUE 26TH JAMES YORKSTON OLD QUEENS HEAD - N1
TUE 26TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
TUE 26TH ROYAL BLOOD ROUGH TRADE EAST - E1
TUE 26TH STANLEY BRINKS AND THE WAVE PICTURES SHACKLEWELL ARMS - E8
WED 27TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
THU 28TH EVERGREEN TERRACE THE DOME - N19
THU 28TH MARK KOZELEK ST JAMES CHURCH - W1
THU 28TH RAIME (DJ) + DEMDIKE STARE (DJ) WAITING ROOM - N16
THU 28TH ZACHARY CALE 33 CHATSWORTH RD - E5
FRI 29TH GURT + LIMB + SEDELEUS + MORE WINDMILL - SW2
FRI 29TH JOE GODDARD THE NEST - N16
FRI 29TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
FRI 29TH RAW POWER FESTIVAL DOME - N16
TBC
FRI 29TH ROBIN SAVILLE + OLIVER CHERER + GLEN JOHNSON CAFE OTO - E8
FRI 29TH SILVER FOX + TRASH KIT + THE PHEROMOANS + MORE BETHNAL GREEN MENS CLUB
TBC
FRI 29TH THE ALEXANDERS + LINDSTROM + LINE 8 XOYO - EC2
SAT 30TH IRON WITCH + DIESEL KING + GRIFTER + PIST WINDMILL - SW2
SAT 30TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
SAT 30TH RAW POWER FESTIVAL DOME - N16
TBC
SUN 31ST JACK OBLIVIAN + STRAIGHT ARROWS + THE SHEIKS BETHNAL GREEN MENS CLUB
SUN 31ST PAWS + WHALES IN CUBICLES + MORE TOOTING TRAM & SOCIAL
SUN 31ST RAW POWER FESTIVAL DOME - N16
TBC
SUN 31ST TAPE + LUCASSE CAFE OTO - E8

London gig listings London gig listings

MON 1ST ALICE BOMAN CAFE OTO - E8
MON 1ST CHAD VANGAALEN OSLO - E8
MON 1ST LIAM FINN LEXINGTON - N1
TUE 2ND BECK ROUNDHOUSE - NW1
TUE 2ND KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
TUE 2ND WOODS & MARISSA NADLER DINGWALLS - NW1
WED 3RD FELICE BROTHERS FORUM - NW5
WED 3RD GHOST CULTURE WAITING ROOM - N16
WED 3RD KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
WED 3RD THIS WILL DESTROY YOU SCALA - N1
WED 3RD TUNE-YARDS ELECTRIC - SW9
THU 4TH ALEX WARD SEXTET CAFE OTO - E8
THU 4TH ESBEN & THE WITCH OSLO - E8
THU 4TH FINN PETERS / OREN MARSHALL / TOM SKINNER VORTEX - N16
THU 4TH FURROW COLLECTIVE (A ROBERTS + E PORTMAN + MORE) CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 4TH HANNAH PEEL + LITTLE SHOES BIG VOICE AURIOL KENSINGTON ROWING CLUB
THU 4TH TUNE-YARDS ELECTRIC - SW9
FRI 5TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
FRI 5TH THE LOWLAND HUNDRED + HALLOCK HILL CAFE OTO - E8
FRI 5TH THE LURKERS 12 BAR CLUB - WC2
SAT 6TH CRISPY AMBULANCE LEXINGTON - N1
SAT 6TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
SAT 6TH THE JUAN MACLEAN THE NEST - N16
SUN 7TH KJETIL MěSTER + JOHN EDWARDS + D E K ANDERSEN CAFE OTO - E8
MON 8TH TWOTHIRTYTWO WINDMILL - SW2
MON 8TH YOB + PALLBEARER UNDERWORLD - NW1
TUE 9TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
TUE 9TH MOONFACE CECIL SHARP HOUSE - NW1
TUE 9TH SECRET CHIEFS CORISCA STUDIOS
TUE 9TH SIMIAN MOBILE DISCO UNION CHAPEL - N1
WED 10TH BURNT ONES WAITING ROOM - N16
WED 10TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
WED 10TH MARCIA GRIFFITHS INDIGO2 - 2E10
WED 10TH MIRANDA SYKES + REX PRESTON CECIL SHARP HOUSE - NW1
WED 10TH ORCHESTRA ELASTIQUE CAFE OTO - E8
WED 10TH SECRET CHIEFS CORISCA STUDIOS
THU 11TH CATE LE BON KOKO - NW1
THU 11TH PATRICK FARMER. SARAH HUGHES. SAMUEL RODGERS OTO PROJECT SPACE - E8
THU 11TH SECRET CHIEFS CORISCA STUDIOS
THU 11TH WOODEN WAND LEXINGTON - N1
FRI 12TH AN EVENING WITH HARVARD MOMOTO CAFE OTO - E8
FRI 12TH J LOURAU / J HART / D MARIC / H RIEPLER VORTEX - N16
FRI 12TH JOEL RL PHELPS & THE DOWNER TRIO SEBRIGHT ARMS - E2
FRI 12TH JOHN CALE + LIAM YOUNG BARBICAN - EC1
FRI 12TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
FRI 12TH MAZES SHACKLEWELL ARMS - E8
FRI 12TH PATRICK FARMER. SARAH HUGHES. SAMUEL RODGERS OTO PROJECT SPACE - E8
FRI 12TH SIKTH KOKO - NW1
FRI 12TH SOHN SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 13TH AN EVENING WITH HARVARD MOMOTO CAFE OTO - E8
SAT 13TH JOHN CALE + LIAM YOUNG BARBICAN - EC1
SAT 13TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
SAT 13TH MULATU ASTATKE RFH - SOUTHBANK CENTRE
SAT 13TH ON BLACKHEATH: MASSIVE ATTACK BLACKHEATH
SAT 13TH PATRICK FARMER. SARAH HUGHES. SAMUEL RODGERS OTO PROJECT SPACE - E8
SAT 13TH RED SNAPPER RICH MIX - E1
SAT 13TH ST ETIENNE: HOW WE USED TO LIVE BARBICAN - EC1
SUN 14TH BLONDIE + CHRISSIE HYNDE HYDE PARK
TBC
SUN 14TH NAAM THE UNDERWORLD - NW1
TBC
SUN 14TH PATRICK FARMER. SARAH HUGHES. SAMUEL RODGERS OTO PROJECT SPACE - E8
SUN 14TH SCANNER KINGS PLACE - N1
MON 15TH CORRUPT MORAL ALTAR OLD BLUE LAST - EC2
MON 15TH DAMIEN JURADO UNION CHAPEL - N1
MON 15TH LIAM FINN LEXINGTON - N1
MON 15TH MAX JURY SEBRIGHT ARMS - E2
MON 15TH MISSISSIPPI RECORDS ON TOUR CAFE OTO - E8
TUE 16TH BLONDIE + CHRISSIE HYNDE ROUNDHOUSE - NW1
TUE 16TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
TUE 16TH QUADRON HEAVEN - WC2
TUE 16TH RUSSIAN RED DINGWALLS - NW1
WED 17TH GRIMM GRIMM + SERAFINA STEER + MOON ZERO CAFE OTO - E8
WED 17TH JOAN BAEZ RFH - SOUTHBANK CENTRE
WED 17TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
WED 17TH NICK CAVE: 20,000 DAYS ON EARTH BARBICAN - EC1
THU 18TH ADEBISI SHANK + FANG ISLAND BIRTHDAYS - E5
THU 18TH COASTS KOKO - NW1
THU 18TH FAT WHITE FAMILY ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 18TH FATIMA AL QADIRI + VAGHE STELLE + NINOS DU BRASIL VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 18TH JOAN BAEZ RFH - SOUTHBANK CENTRE
THU 18TH RUSTIE OVAL SPACE - E2
FRI 19TH JON HOPKINS RFH - SOUTHBANK CENTRE
FRI 19TH KATE BUSH HAMMERSMITH APOLLO - W6
FRI 19TH MOON DUO QEH - SOUTHBANK CENTRE
FRI 19TH NATURAL CHILD SHACKLEWELL ARMS - E8
FRI 19TH OWLS THE DOME - N19
FRI 19TH PEARSON SOUND + PANGEA + MORE FABRIC - EC1
SAT 20TH JOAN BAEZ RFH - SOUTHBANK CENTRE
SAT 20TH KING BUZZO (MELVINS) OSLO - E8
SAT 20TH LAUREN HILL BRIXTON ACADEMY - SW9
SUN 21ST AUDACITY SHACKLEWELL ARMS - E8
SUN 21ST JOAN BAEZ RFH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 21ST LAUREN HILL BRIXTON ACADEMY - SW9
SUN 21ST NITIN SAWHNEY ROYAL ALBERT HALL - SW7
SUN 21ST OREN AMBARCHI CORSICA STUDIOS - SE17
MON 22ND BARDO POND CORSICA STUDIOS - SE17
MON 22ND CHRISTIAN BLAND & THE REVELATORS + HOLY WAVE RED GALLERY
MON 22ND GABRIEL MENDEL SALOMAN + ANTTI TOLVI CAFE OTO - E8
MON 22ND KEVIN MORBY SHACKLEWELL ARMS - E8
MON 22ND LIAM FINN LEXINGTON - N1
TUE 23RD ANI DIFRANCO UNION CHAPEL - N1
TUE 23RD DILLON XOYO - EC2
TUE 23RD EZRA FURMAN SCALA - N1
TUE 23RD MAGIK MARKERS CAFE OTO - E8
TUE 23RD QUILT LEXINGTON - N1
TUE 23RD WHITE HILLS + ONE UNIQUE SIGNAL CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 23RD WOMAN'S HOUR VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 24TH ALLAH-LAS OVAL SPACE - E2
WED 24TH ALT-J ALEXANDRA PALACE
TBC
WED 24TH CARRIE ELKIN SLAUGHTERED LAMB - EC1
WED 24TH FEMME BIRTHDAYS - E5
THU 25TH ANGEL OLSEN ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 25TH HAUSCHKA UNION CHAPEL - N1
THU 25TH JAMES YORKSTON DINGWALLS - NW1
THU 25TH PETER BRÍTZMANN / KEITH TIPPETT / STEVE NOBLE CAFE OTO - E8
THU 25TH SPINDRIFT & THE JANITORS SHACKLEWELL ARMS - E8
THU 25TH THROWING MUSES ISLINGTON TOWN HALL - N1
THU 25TH ZOMBIE ZOMBIE ELECTROWERKZ - N1
FRI 26TH ANATHEMA KOKO - NW1
FRI 26TH FIRE ORCHESTRA THE LAUNDRY - E8
FRI 26TH SLEEPY SUN SHACKLEWELL ARMS - E8
FRI 26TH THROWING MUSES ISLINGTON ACADEMY - N1
SAT 27TH ELIZA CARTHY + BELLA HARDY + LUCY FARRELL + MORE CECIL SHARP HOUSE - NW1
SAT 27TH EXIT CALM HOXTON BAR + KITCHEN - N1
SAT 27TH KING CREOSOTE: FROM SCOTLAND WITH LOVE MILTON COURT
SAT 27TH KYLIE MINOGUE ROUNDHOUSE - NW1
SAT 27TH PETER BRÍTZMANN / KEITH TIPPETT / STEVE NOBLE CAFE OTO - E8
SAT 27TH SAHARA SOUL BARBICAN - EC1
SAT 27TH SETH TROXLER + CARL CRAIG + JACKMASTER + BEN UFO WAREHOUSE PROJECT
SAT 27TH THE LIBERTINES ALEXANDRA PALACE - N22
SUN 28TH JUICE VOCAL ENSEMBLE + DAVID THOMAS BROUGHTON KINGS PLACE - N1
SUN 28TH OCEANS OF SILVER & BLOOD CAFE OTO - E8
SUN 28TH TAVENER: FLOOD OF BEAUTY BARBICAN - EC1
SUN 28TH THE LIBERTINES ALEXANDRA PALACE - N22
MON 29TH BLONDE REDHEAD ISLINGTON TOWN HALL - N1
MON 29TH JOSEPHINE FOSTER CAFE OTO - E8
MON 29TH SUUNS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 30TH COLD SPECKS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 30TH JOHNNY FLYNN + MYSTERY JETS + MARIKA HACKMAN BARBICAN - EC1
TUE 30TH STRAND OF OAKS LEXINGTON - N1

London gig listings London gig listings

WED 1ST FOOLS GOLD LEXINGTON - N1
WED 1ST GAZELLE TWIN + GUM TAKES TOOTH + BERNHOLZ CORSICA STUDIOS - SE17
WED 1ST KYLIE MINOGUE O2 ARENA - SE10
WED 1ST THE VASELINES HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 2ND ANDREW CRONSHAW + SANS CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 2ND BEAR IN HEAVEN XOYO - EC2
THU 2ND JESSIE WARE ST JOHNS HACKNEY - E5
THU 2ND SBTRKT BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 2ND SYLVAN ESSO OSLO - E8
THU 2ND THE BESNARD LAKES LEXINGTON - N1
FRI 3RD GOAT + LAY LLAMAS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 3RD NEIL CROWLEY TRIO BARBICAN - EC1
FRI 3RD OFF! + CEREBAL BALLZY OSLO - E8
FRI 3RD SLOMATICS + UNDERSLIME + GREY WIDOW + BONG GOBLIN WINDMILL - SW2
FRI 3RD THE BESNARD LAKES LEXINGTON - N1
FRI 3RD THE NEST 4TH BIRTHDAY THE NEST - N16
FRI 3RD TYCHO FORUM - NW5
SAT 4TH DUSKY + MORE STUDIO SPACES - WAPPING
SAT 4TH MAX RICHTER ROYAL ALBERT HALL - SW7
SAT 4TH SUPERSUCKERS ISLINGTON ACADEMY - N1
SAT 4TH THE HORRORS TROXY - E1
SUN 5TH ATMOSPHERE KOKO - NW1
SUN 5TH JAMES VINCENT MCMORROW SHEP BUSH EMPIRE - W12
SUN 5TH VILDE&INGA CAFE OTO - E8
MON 6TH THE NECKS CAFE OTO - E8
TUE 7TH ANGUS & JULIA STONE WILTONS MUSIC HALL - E1
TUE 7TH CLINT MANSELL BARBICAN - EC1
TUE 7TH GRANT LEE PHILLIPS & HOWE GELB UNION CHAPEL - N1
TUE 7TH KEATON HENSON OVAL SPACE - E2
TUE 7TH MANCHESTER ORCHESTRA + KEVIN DEVINE + BAD BOOKS SHEP BUSH EMPIRE - W12
TUE 7TH THE NECKS CAFE OTO - E8
WED 8TH CARIBOU + JESSY LANZA KOKO - NW1
WED 8TH KEATON HENSON OVAL SPACE - E2
WED 8TH THE NECKS CAFE OTO - E8
WED 8TH VASHTI BUNYAN ST PANCRAS OLD CHURCH
WED 8TH WE WERE PROMISED JETPACKS LEXINGTON - N1
THU 9TH BELLA HARDY + CARA LUFT CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 9TH MORNING PARADE HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 9TH VASHTI BUNYAN ST PANCRAS OLD CHURCH
FRI 10TH AVI BUFFALO ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 10TH CLAP YOUR HANDS SAY YEAH ELECTRIC BALLROOM - NW1
FRI 10TH DAN CROLL KOKO - NW1
FRI 10TH JAH WOBBLE UNDER THE BRIDGE
FRI 10TH MAX JURY ST PANCRAS OLD CHURCH
FRI 10TH TOMORROWS TULIPS SHACKLEWELL ARMS - E8
SAT 11TH EBO TAYLOR RICH MIX - E1
SAT 11TH HACKNEY WONDERLAND: CROCODILES + MORE VARIOUS - HACKNEY
SAT 11TH OPETH ROUNDHOUSE - NW1
SAT 11TH THE BUZZCOCKS FORUM - NW5
SAT 11TH UNDERWORLD RFH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 12TH COLIN CURRIE GROUP + STEVE REICH QEH - SOUTHBANK CENTRE
TUE 14TH CHUCK PROPHET BUSH HALL - W12
TUE 14TH HAPPYNESS ELECTROWERKZ - N1
TUE 14TH THE NEIGHBOURHOOD FORUM - NW5
TUE 14TH TIMBER TIMBRE SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 15TH C.O.M.E. GREEN NOTE - NW1
WED 15TH TOM VEK KOKO - NW1
WED 15TH WOLF GANG DINGWALLS - NW1
THU 16TH KARINE POLWART CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 16TH LAURA VEIRS BUSH HALL - W12
THU 16TH MIMAS LEXINGTON - N1
FRI 17TH ARABROT + RABBITS WINDMILL - SW2
FRI 17TH KISHI BASHI BUSH HALL - W12
FRI 17TH MAYBESHEWILL GARAGE - N1
SAT 18TH HAPPY MONDAYS FORUM - NW5
SAT 18TH MINNY POPS + WRANGLER RED GALLERY
SAT 18TH THE PRIMITIVES + WOLFHOUNDS + THE LOST BOYS GARAGE - N1
SAT 18TH ZAKIR HUSSAIN BARBICAN - EC1
SUN 19TH A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN MILTON COURT
TBC
SUN 19TH THE LEISURE SOCIETY + SMOKE FAIRIES QEH - SOUTHBANK CENTRE
MON 20TH A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN MILTON COURT
TBC
MON 20TH DEATH FROM ABOVE 1979 ELECTRIC BALLROOM - NW1
TUE 21ST THE HOLD STEADY KOKO - NW1
TUE 21ST ZOE MUTH & THE LOST HIGH ROLLERS OLD QUEENS HEAD - N1
WED 22ND AGNES OBEL SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 22ND BALKAN BEAT BOX + DUB INC KOKO - NW1
WED 22ND PATTI SMITH BARBICAN - EC1
WED 22ND SAGE FRANCIS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 23RD DAWN LANDES BORDERLINE - W1
THU 23RD LEE RANALDO SOLO ACOUSTIC CAFE OTO - E8
FRI 24TH NIGHTMARES ON WAX + TEEBS + MORE FORUM - NW5
FRI 24TH THE ANTLERS HACKNEY EMPIRE
TBC
SAT 25TH BRITISH SEA POWER BARBICAN - EC1
SAT 25TH CONGO NATTY + DILLINJA + MALA FORUM - NW5
WED 25TH SETH LAKEMAN SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 25TH ST VINCENT ROUNDHOUSE - NW1
SUN 26TH THE POP GROUP ISLINGTON TOWN HALL - N1
MON 27TH HUGH MASEKELA BARBICAN - EC1
TUE 28TH HOW TO DRESS WELL HEAVEN - WC2
TUE 28TH MY BRIGHTEST DIAMOND VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 28TH THE PEOPLE BAND + MORE: A TRIBUTE TO MEL DAVIS CAFE OTO - E8
WED 29TH CLEAN BANDIT BRIXTON ACADEMY - SW9
WED 29TH CLEAN BANDIT BRIXTON ACADEMY - SW9
WED 29TH ELVIS COSTELLO ROYAL ALBERT HALL - SW7
WED 29TH HALEY BONAR LEXINGTON - N1
WED 29TH KYLA LA GRANGE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 29TH NILS FRAHM BARBICAN - EC1
WED 29TH ORANGE GOBLIN + ST VITUS HEAVEN - WC2
WED 29TH REAL ESTATE SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 29TH SONDRE LERCHE OSLO - E8
WED 29TH THE HANDSOME FAMILY ISLINGTON ACADEMY - N1
WED 29TH THE NOTWIST OVAL SPACE - E2
THU 30TH CUD HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 30TH KATHRYN TICKELL & THE SLIDE CECIL SHARP HOUSE - NW1
FRI 31ST CUD HOXTON BAR + KITCHEN - N1
FRI 31ST FOXYGEN VILLAGE UNDERGROUND - EC2
FRI 31ST FRIZZI TO FULCI BARBICAN - EC1
FRI 31ST STEVE TILSTON IVY HOUSE - SE15

London gig listings London gig listings

SAT 1ST SHEP BUSH EMPIRE - W12
MON 3RD ERLEND ěYE SHEP BUSH EMPIRE - W12
MON 3RD THE D° VILLAGE UNDERGROUND - EC2
MON 3RD WAKEY!WAKEY! SCALA - N1
TUE 4TH BLACK LIPS SCALA - N1
TUE 4TH JEFF TWEEDY PALLADIUM
TUE 4TH SEBADOH DINGWALLS - NW1
TUE 4TH SEBASTIEN TELLIER VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 4TH SHABAZZ PALACES THE LAUNDRY - E8
TUE 4TH THE KLAXONS SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 5TH GONG THE DOME - N19
TBC
WED 5TH MELT YOURSELF DOWN + JAMES CHANCE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 5TH THE WANDS SHACKLEWELL ARMS - E8
WED 5TH THE WAR ON DRUGS ROUNDHOUSE - NW1
THU 6TH FUTURE ISLANDS SHEP BUSH EMPIRE - W12
THU 6TH THE KNIFE BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 7TH FLYING LOTUS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 7TH SPOON SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 8TH ANTI-NOWHERE LEAGUE UNDERWORLD - NW1
SAT 8TH BOHREN & DER CLUB OF GORE ST JOHNS HACKNEY - E5
SAT 8TH HAWKLORDS 100 CLUB - W1
SAT 8TH MOTORHEAD + THE DAMNED + THE BOSSHOSS WEMBLEY ARENA - HA9
SAT 8TH MUCK & THE MIRES SHACKLEWELL ARMS - E8
SAT 8TH SECTION 25 229
SAT 8TH SOUND OF YELL VORTEX - N16
SAT 8TH TRANS AM ELECTROWERKZ - N1
SUN 9TH TAMIKREST SCALA - N1
MON 10TH BEN WATT TRIO VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 11TH FRANCOIS & THE ATLAS MOUNTAINS SCALA - N1
TUE 11TH LUKE ABBOTT + KAREN GWYER CAFE OTO - E8
TUE 11TH SLOW CLUB ELECTRIC - SW9
WED 12TH BAXTER DURY 100 CLUB - W1
WED 12TH LUKE ABBOTT VORTEX - N16
WED 12TH THE HUT PEOPLE CECIL SHARP HOUSE - NW1
WED 12TH TY SEGALL + THE INTELLIGENCE ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 13TH DAN WALSH + MEAGHAN BLANCHARD CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 13TH LYKKE LI HAMMERSMITH APOLLO - W6
THU 13TH PHANTOGRAM KOKO - NW1
THU 13TH THE LEVELLERS + THE SELECTER + SHE MAKES WAR SHEP BUSH EMPIRE - W12
THU 13TH THE SPECIALS + SLEAFORD MODS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 14TH ANGELIQUE KIDJO RFH - SOUTHBANK CENTRE
FRI 14TH BOY & BEAR SHEP BUSH EMPIRE - W12
FRI 14TH CHRIS GARNEAU ST PANCRAS OLD CHURCH
TBC
FRI 14TH DANIEL AVERY + JIMMY EDGAR + MORE FABRIC - EC1
FRI 14TH DREADZONE UNDER THE BRIDGE
FRI 14TH THE SPECIALS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 14TH THE WEDDING PRESENT CLAPHAM GRAND
SAT 15TH DR JOHN: A TRIBUTE TO LOUIS ARMSTRONG BARBICAN - EC1
SAT 15TH HYPERACTIVE KID + KIT DOWNES' TRICKO TARECO VORTEX - N16
SAT 15TH STEVE CROPPER + THE ANIMALS ISLINGTON TOWN HALL - N1
SAT 15TH THE SPECIALS ROUNDHOUSE - NW1
SUN 16TH IRON & WINE ADELPHI THEATRE
TBC
SUN 16TH SLOW MAGIC + CRAFT SPELLS + ODESZA ELECTRIC BALLROOM - NW1
SUN 16TH TINARIWEN ROUNDHOUSE - NW1
MON 17TH BAD PLUS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
MON 17TH THE SPECIALS ROUNDHOUSE - NW1
MON 17TH VOLBEAT ROUNDHOUSE - NW1
TUE 18TH BOB MOULD VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 18TH BONNIE PRINCE BILLY ST JOHNS HACKNEY - E5
TBC
TUE 18TH DELTRON 3030 ELECTRIC BALLROOM - NW1
TUE 18TH KINGS OF THE SOUTH SEAS CECIL SHARP HOUSE - NW1
TUE 18TH MARIKA HACKMAN XOYO - EC2
TUE 18TH THE GRIP + CON+KWAKE + MICACHU (DJ) CARGO - EC2
TUE 18TH ZOLA JESUS KOKO - NW1
WED 19TH 0.120833333 ST PANCRAS OLD CHURCH
WED 19TH BAHAMAS BORDERLINE - W1
WED 19TH BONNIE PRINCE BILLY ST JOHNS HACKNEY - E5
TBC
WED 19TH CHRISTOPHER OWENS ISLINGTON TOWN HALL - N1
WED 19TH EINSTURZENDE NEUBAUTEN: LAMENT KOKO - NW1
WED 19TH JACK WHITE O2 ARENA - SE10
WED 19TH SAVAGES + BO NINGEN OVAL SPACE - E2
WED 19TH THE JESUS AND MARY CHAIN TROXY - E1
THU 20TH CHET FAKER CORONET
THU 20TH FRAZEY FORD CADOGAN HALL
THU 20TH NANCY KERR & THE SWEET VISITOR BAND CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 20TH THE ORWELLS ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 20TH TONY ALLEN + MORITZ VON OSWALD TRIO VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 20TH UPON A BURNING BODY UNDERWORLD
FRI 21ST HENRY COW + MORE PLAYS LINDSAY COOPER BARBICAN - EC1
FRI 21ST THE YARDBIRDS + SOME VELVET MORNING BUSH HALL - W12
SAT 22ND ALTERNATIVE TV DUBLIN CASTLE - NW1
SAT 22ND CLARK + PERC + DOPPLEREFFEKT + LUKE VIBERT + MORE STUDIO SPACES - WAPPING
SAT 22ND DOES YOUR HEART GO BOOM: HELEN LOVE LEXINGTON - N1
SAT 22ND HELEN LOVE + THE LOVELY EGGS LEXINGTON - N1
SAT 22ND LAU + BUGGE WESSELTOFT + HENRIK SCHWARZ BARBICAN - EC1
SAT 22ND TOYAH + SPIZZENERGI ISLINGTON ACADEMY - N1
SUN 23RD CHARLES LLOYD: WILD MAN SUITE + MORE BARBICAN - EC1
SUN 23RD MARTIN CARTHY CECIL SHARP HOUSE - NW1
MON 24TH JESUS & MARY CHAIN TROXY - E1
TUE 25TH MAC DEMARCO FORUM - NW5
TUE 25TH SHARON VAN ETTEN THE ART SCHOOL
TBC
WED 26TH RURAL ALBERTA ADVANTAGE ISLINGTON TOWN HALL - N1
WED 26TH THE NATIONAL O2 ARENA - SE10
THU 27TH IBIBIO SOUND MACHINE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 27TH MARTHA WAINWRIGHT QEH - SOUTHBANK CENTRE
THU 27TH PERFUME GENIUS ISLINGTON TOWN HALL - N1
THU 27TH PHILIP HENRY + HANNAH MARTIN CECIL SHARP HOUSE - NW1
FRI 28TH ALASDAIR ROBERTS IVY HOUSE - SE15
FRI 28TH BIG COUNTRY CLAPHAM GRAND
FRI 28TH BONOBO + DARKSTAR + GOLD PANDA ALEXANDRA PALACE - N22
FRI 28TH GARY NUMAN + GANG OF FOUR HAMMERSMITH APOLLO - W6
FRI 28TH MASTODON BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 28TH SÍNDÍRG_ BISHOPSGATE INSTITUTE
SAT 29TH JULIA HOLTER BARBICAN - EC1
SAT 29TH THE VIBRATORS BOSTON MUSIC HALL - N19
SAT 29TH WARPAINT HAMMERSMITH APOLLO - W6

London gig listings London gig listings

MON 1ST KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
TUE 2ND KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 4TH KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 4TH THE PICTISH TRAIL + SWEET BABOO PURCELL ROOM - SE1
FRI 5TH ELECTRIC 6 ISLINGTON ACADEMY - N1
FRI 5TH KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 5TH METRONOMY ALEXANDRA PALACE - N22
SAT 6TH KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
SAT 6TH MOULETTES CECIL SHARP HOUSE - NW1
SAT 6TH SURGEON + REGIS + VOLTE-FACE AUTUMN ST STUDIOS - E3
MON 8TH ZU UNDERWORLD - NW1
TUE 9TH LEVERET CECIL SHARP HOUSE - NW1
WED 10TH ANE BRUN SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 10TH ENNIO MORICONNE O2 ARENA - SE10
THU 11TH BASEMENT JAXX O2 ARENA - SE10
FRI 12TH DANNY ELFMANN'S MUSIC FROM TIM BURTON FILMS ROYAL ALBERT HALL - SW7
FRI 12TH MICHAEL CHAPMAN + JAMES BLACKSHAW BISHOPSGATE INSTITUTE
SAT 13TH BOMBAY BICYCLE CLUB EARLS COURT - SW5
SAT 13TH THE MEMBERS + DEPARTMENT S 229
MON 15TH SOUNDS OF THE SOUTH: JUSTINE VERNON + MEGAFUAN BARBICAN - EC1
TUE 16TH ANGUS & JULIA STONE HAMMERSMITH APOLLO - W6
WED 17TH DUOLOGUE OSLO - E8
WED 17TH THE WHO O2 ARENA - SE10
THU 18TH INSPIRAL CARPETS SHEP BUSH EMPIRE - W12
THU 18TH THE WHO O2 ARENA - SE10
FRI 19TH SLOWDIVE FORUM - NW5
FRI 19TH SPARKS: KIMONO MY HOUSE BARBICAN - EC1
SAT 20TH MADNESS O2 ARENA - SE10
SAT 20TH SLOWDIVE FORUM - NW5
SAT 20TH SPARKS: KIMONO MY HOUSE BARBICAN - EC1

London gig listings London gig listings

FRI 30TH SLEAFORD MODS ELECTRIC BALLROOM - NW1

London gig listings London gig listings

SAT 7TH INTERPOL ROUNDHOUSE - NW1
FRI 13TH MINERAL UNDERWORLD - NW1

London gig listings London gig listings

TUE 3RD THE BLACK KEYS O2 ARENA - SE10
SUN 5TH BUENA VISTA SOCIAL CLUB ROYAL ALBERT HALL - SW7
FRI 6TH THE CHI-LITES CLAPHAM GRAND - SW11
SAT 21ST RODRIGO Y GABRIELA WEMBLEY ARENA - HA9
THU 26TH JOAN ARMATRADING BARBICAN - EC1

London gig listings London gig listings

SAT 9TH THE UNDERTONES CLAPHAM GRAND

London gig listings